देशको चिन्ताले मलाइ रातभर निद्रा लाग्दैन : शेरबहादुर

News

डडेल्धुरा सताशीधामस्थित ।

रुवाखोलामा जन्मिएका शेरबहादुर देउवा चौथोपटक नेपालको प्रधानमन्त्री बनेका छन् । २०४८ सालमा गिरिजाप्रसाद कोइरालाको नेतृत्वको सरकारमा गृहमन्त्री बनेका देउवाले त्यसयता पछाडि फर्केर हेर्नुपरेको छैन ।२०५२ साल भदौ २७ गते देउवा पहिलोपटक प्रधानमन्त्री भएका थिए ।

झण्डै दुई वर्ष शासन गरेपछि देउवालाई लोकेन्द्रबहादुर चन्दले विस्थापित गरेका थिए ।२०५८ सालमा देउवा पुनः प्रधानमन्त्री बन्न पुगे ।तर, माओवादी द्वन्द्व चरम अवस्थामा पुगेपछि संकटकाल लगाउने वा नलगाउने भन्ने विषयमा गिरिजाप्रसादसँग बढेको टसलका कारण कांग्रेसले उनलाई  ।

साधारण सदस्यताबाट पनि निष्कासित गरेपछि देउवाले २०५९ सालमा कांग्रेस फुटाएर नेपाली कांग्रेस प्रजातान्त्रिक गठन गरे ।चुनाव गराउने कार्यभार सुम्पिए पनि नसकेको भन्दै राजा ज्ञानेन्द्रले देउवालाई अक्षम घोषणा गरिदिए । पार्टी फुटाए, अक्षम घोषणा भए पनि अवसरले देउवालाई छोडेन ।

२०६१ सालमा ज्ञानेन्द्रले पुनः उनलाई सक्षम मान्दै प्रधानमन्त्री बनाइदिए । तर, २०६१ जेठ २९ मा तेस्रो पटक प्रधानमन्त्री भए पनि ८ महिनापछि माघ १९ गते ज्ञानेन्द्रले सत्ता आफ्नो हातमा लिएपछि देउवा सत्ताच्युत हुन पुगे ।

त्यसपछि राजाको निरकुंशताविरुद्ध तत्कालीन सात दल र विद्रोही माओवादीले शान्तिपूर्ण जनआन्दोलन गरेपछि भएको संविधानसभा निर्वाचन अघि देउवा मूल पार्टी कांग्रेसमा मिसिए ।

२०६४ सालयता ८ नेता प्रधानमन्त्री बने पनि देउवाको लागि बाटो खुलेको थिएन । यसपटक भने देउवा चौथोपटक प्रधानमन्त्री बन्ने तरखरमा छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.