Monday, January 30
Shadow

हर्कको सकियो चुरीफुरी, धरान छोडेर काठमाडौँ आउँ-आउँ लाग्ने बनाएर देखाइदिने बालेनको च्यालेन्ज !

महानगरपालिकाका ।

 

मेयर बालेन्द्र साहले आज साेमवार नयाँ बानेश्वर क्षेत्रको अनुगमन गरेर अन्डरग्राउन्डमा राखिएका पसल हटाउने कामको थालनी गर्नु भएको हो । आज नयाँ बानेश्वर प्लाजाको अन्डरग्राउन्डमा गाडी जान मिल्ने गरी गाह्रो र अन्य संरचना हटाउन थालिएको छ ।

पार्किङ प्रयोजनका लागि भनेर अन्डरग्राउन्डको नक्सा पास गर्ने तर अन्डरग्राउन्डमै पसल थापेर गाडी भने सडकमा पार्किङ गरेकाे भन्दै महानगरले यसअघि नै पसल हटाउन निर्देशन दिएको थियो ।

महानगरपालिकाले गएको साउनमै अन्डरग्राउन्डका पसल र अन्य संरचना हटाएर पार्किङ क्षेत्र बनाउन ३५ दिने सूचना जारी गरेको थियो । महानगरले दिएको समयमा अटेरी गरेर संरचना नहटाएपछि आफैँ भत्काउन थालिएको मेयर साहले बताउनुभयो ।

यस विषयमा मेयर साहले नेपाल प्रहरी र ट्राफिक प्रहरीको नेतृत्व सँग छलफल गरिसक्नुभएको छ ।एक अध्ययनअनुसार काठ माण्डौका सबै अन्डरग्राउन्डलाई पार्किङ बनाएमा पार्किङको २५ प्रतिशत समस्या समाधान हुने देखाएको छ ।

प्रदेशसभा र प्रतिनिधिसभा चुनाव नजिकिँदै छ । कतिपय निर्वाचन क्षेत्रमा यसपालि दललाई चुनौती दिँदै स्वतन्त्र उम्मेदवारहरू मैदान उत्रिने तयारीमा छन् । स्वतन्त्र आकाङ्क्षीहरूले आफूलाई दलका नेताभन्दा अब्बल दाबी गरिरहेका छन् ।

उनीहरूमध्ये कतिपयले काठमाडौं महानगरपालिकाका मेयर बालेन्द्र साह, धरान उपमहानगरका मेयर हर्क साम्पाङ र धनगढी उपमहा नगरपालिकाका मेयर गोपाल हमाललाई उदाहरणका रूपमा पेस गर्दैछन् । तर, हकिकतमा ।

धरान र काठमाडौंका मेयरबीचकाे छेडछाड साेसल मिडियामा छर पस्ट छ । हुन पनि, गत स्थानीय चुनाव खासगरी हर्क सम्पाङ र बालेन्द्र साहका कारण विशेष बनेको थियो । भिन्दाभिन्दै पृष्ठभूमि र कार्यशैलीका हर्क र बालेनले चुनाव जितेर आ-आफ्नो पाराले स्थानीय सरकार चलाइरहेका छन् ।

उनीहरू एउटै चुनाव चिह्नबाट जितेर मेयर बनेका थिए ।गत साता यिनै दुई मेयरबीच दोहोरी चल्यो । हर्क अझै राेकिएका छैनन् तर बालेनले खासै वास्ता गरेकाे देखिँदैन । हर्कले माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष प्रचण्डलाई भेटेको दिनदेखि दुई मेयरबीच छेडछाड झन् चुलिएकाे थियाे ।

हुन त मेयर हर्कले दिनमै दर्जनभन्दा बढीसम्म स्टाटस राख्ने गरेका छन् । काठमाडौं आइपुगेकै दिउँसो उनले फेसबुकमा लेखेका थिए, ‘काठमाडौंको चिल्ला र फराकिला सडक किनारामा फोहोरको डङ्गुर देख्दा त खाल्डाखुल्डी बाटो भए ।

पनि धरानै सफा लागो ! प्रधानमन्त्री र मन्त्रीहरू बस्ने शहरको यो बिजोग देख्दा श्रमदान गर्न मन लाग्यो आफूजस्तै स्वतन्त्र जितेका हर्कबाट यस्तो टिप्पणी आएपछि बालेन चुप लागेर बस्न सकेनन् । अनि हर्कको पोस्टमा कमेन्ट लेखिदिए, ।

हिँड न केटा हो, ५-५ केजी फोहोर बोकेर बञ्चरे । किन चाहियो ट्रक, किन चाहियो बाटो, किन चाहियो व्यवस्थापन ? फेसबुकमा बालेनको नाममा आधिकारिक प्रोफाइल र एक पेज छ ।

प्रोफा इलमा बालेन साहकाे पूरा नाम छ । तर, पेजमा बालेन मात्र छ, जसमा हामी फेसबुकको ब्लु ब्याज पनि देख्न सक्छौँ । बालेनले आफ्नो प्रोफाइल अकाउण्टबाट कमेन्ट गरेका हुन् ।

यो प्रोफाइललाई १ लाख ६२ हजारभन्दा बढीले फलो गरेका छन् ।उसै त जोरी खोजिरहेका हर्क बालेनकाे यस्ताे रिप्लाईले थप उत्ते जित भए । उनलाई उत्तेजित पार्न बालेनका समर्थकले गरेका कमेन्टहरूले पनि काम गरेकाे थियाे ।

कतिपय उक्साहट उनलाई आफ्नै समर्थकबाट पनि मिलेको थियो ।भोलिपल्ट साँझ हर्कले बालेनलाई सिधै कटाक्ष गर्दै लेखे, ‘काठ माडौंको फोहोर व्यवस्थापनमा सख्तीका साथ प्रस्तुत हुनुपर्छ । गुले लीले हान्यो, त्यसैले सकिएन भन्ने ।

बहानाको कुनै तुक छैन । फोहोरी राजनीतिले फोहोरकै राजनीति गरेर झन् फोहोरी भो । हर्कले यस्तो स्टाटस शेयर गर्नुभन्दा डेढ घण्टाअघि बालेनले बञ्चरेडाँडामा फोहोर फाल्न आफूलाई राजनी तिक दलले नै अवरोध गरेको स्टाटस लेखेका थिए ।

‘फोहोर लैजाने कुरा आज पनि सहज भएन । सत्तारुढ दलहरूकै स्थानीय नेताहरूको अगुवाइमा सडक अवरुद्ध गरियो, जसलाई विपक्षी दलहरू एमाले र राप्रपाका स्थानीय नेताहरूले पनि साथ दिएको देखियो ।

यद्यपि २०० भन्दा बढी प्रहरीकोे परिचालनबाट फोहोरका गाडीहरू बञ्चरे लगियो । तर केही समूहबाट लुक्दै गुलेली हानेर अवरोध सिर्जना गर्ने प्रयास गरियो । यसैकारण आज २०३ वटा मात्र फोहोर का गाडीहरू बञ्चरे डाँडा लैजान सकियो’, बालेनकाे गुनासाे थियाे ।