बुधबार , जेठ ४, २०७९

कन्या जाली फाटदैमा ब,ला#त्कार नहुने चिकित्सकको दावी,२४ घण्टा पछि ब,ला#त्कारको रिपोर्ट बनाउनै नसकिने

फागुण २३, २०७८ सोमबार 412

साधारणतय वयस्क ।

मानिसको मुटु अन्दाजी ३०० ग्राम जति हुन्छ भने शारीरिक व्यायाम गर्ने मानिसको मुटुको तौल अलि बढी ४५० ग्राम जति हुन्छ । मुटु भनेको हाम्रो शरीरको रक्तसञ्चार प्रणालीको केन्द्र हो। यो हाम्रो शरीरको फोक्साहरूको बिचमा ।

अलिकति देब्रेतिर रहेको हुन्छ । यो मुख्यतया मांशपेसीले बनेको हुन्छ जसलाई माइओकार्डियम (Myocardium) भनिन्छ । यसको बाहिरी भागलाई पातलो इविकार्डियर (Ebicardium) ले र भित्री भाग इन्डोकार्डियम (Endocardiu) ले ढाकेको हुन्छ । मुटुमा जम्मा चारकोश कोठाहरू हुन्छन् ।

माथिल्लो दुईओटा कोठालाई अट्रियम (Atrium) भनिन्छ र तल्लो दुईबोटा कोठालाई भेन्ट्रिकल (Ventricle) भनिन्छ। दायाँतर्फको दुईओटा कोठामा फोहोर रगत (Venous lood) र देब्रेताको दुईबोटा कोठामा भने सफा रगत (Arterial Blood) हुन्छ ।अब पूर्ण रक्तसञ्चार प्रणाली हेरौं ।

यसमा तपाईंको मुटुले के काम र कसरी गरिरहेको हुन्छ शरीरको माथिल्लो आधा भागबाट रगत आउने नशालाई सुपेरियर भेना कोभा (Superior Vena Cova) भनिन्छ भने तल्लो आधा भागबाट आउने नशालाई इन्फेरियर भेना कोभा (Inferior Vana Cova) भनिन्छ।

यी नशाहरूबाट फोहोर रगत मुटुको माथिल्लो दायाँ कोठा (Right Atrium) मा आउँछ । जसको माथिल्लो भागमा सानु स्नायुको डल्लो हुन्छ, जसलाई Sin Atrial Node भनिन्छ । त्यहींबाट लगातार करेन्ट (Electne impluse) निस्केपछि माथिल्लो दायाँ कोठामा मांसपेसीहरू खुम्चिन्छन् अनि रगतलाई तल्लो दायाँ कोठामा धकेलेर पठाउँछ ।

यी दुई कोठाको बिचमा एकतर्फ मात्र रगत पठाउनका लागि भल्व हुन्छ जसलाई Tricuspid Valve भनिन्छ । माथिबाट आएको Electric impluse तल आएर अर्को स्नायुको डल्लो अट्रि ओमेन्ट्रिकुलर नोड लाई उत्तेजित गराउँदछ ।

जुन तल्लो मुटुको दुईओटा कोठाहरूलाई छुट्याउने पर्दामा हुन्छ । जुन समयमा तल्लो दायाँ कोठामा रगत भरिन्छ, सोही समयमा तल्लो स्नायुको डल्लाले फेरि Electric impluse का कोठामा पठाउँदछ र मांसपेसीहरू खुम्चिन्छन् ।

यसरी रगतलाई फेरि फोक्सामा जाने नली (Pulmonary Artery) मार्फत दुवै फोक्सामा धकेलिदिन्छ । जहाँ फोक्सोको Alveoli मा यो फोहोर रगत पुगेर अक्सिजन लिएर कार्बनडाइ अक्साइड फाल्ने काम हुन्छ । यसरी फ़ोहोर रगत सफा रगतमा परिणत हुन्छ ।

फोहोर रगतमा कार्बनडाइअक्साइडको मात्रा बढी ने भएकोले यसको र केही गाढा रातो हुन्छ भने सफा रगतमा परिणत भएपछि अक्सिजनको मात्रा बढ्छ र यसको र केही चहकिलो रातो हुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्